Kız Kulesinin Sırları


Advertisements

Kız Kulesinin Sırları

Kuran-ı Kerim’de, Kehf suresinde Hz Hızır ile Musa’nın buluşmasından ve yol arkadaşlığına ait sırlardan bahsedilir. Hz Hızır mahlukatın sırrına eşyanın görünmeyen ilmine vakıftır. Hz Musa ise dış aleminin rehberi ve bilgesidir. Bu ayetlerde Hz. Hızır’la, Musa a.s’nin buluştuğu iki denizin birleştiği yerden bahsedilir. Fakat coğrafya, açık bir şekilde belirtilmez. İsrail Kohenleri’nin de bildiği bir sır şu ki Hz. Musa ile Hz. Hızır bu kızkulesi’nin bulunduğu bölgede buluşuyor. Karadeniz ve Marmara’nın buluştuğu; yani iki denizin birleştiği yer burası. Ayrıca Hz. Hızır Batın ilimde bir denizdi, Hz. Musa ise zahir ilimde. “İlmin deryası iki adam ve iki deniz” iki sır bir noktada cem oldular.

Kız Kulesi

Bu birleşmenin hem kanıtı hem de mührü gerekiyordu. Kız kulesi bu birleşmede geçen mührün ta kendisidir! Hz. Musa’nın yardımcısı ve askeri Hz.Yuşa’nın kabri, Kız Kulesi’ni gören tepede bulunur. Günümüzde filmlere ve oyunlara konu olan Kız Kulesi’nin bu sırları oralarda anlatılır.

Kız Kulesinin Gizli Yapıları

Eski bir tarihçi ve antika koleksiyoncusu İngiliz Sir Francis Crick’in kapısını bir adam çalar ve elinde bir defter olduğunu, belirli bir ücret karşılığında kendisine satabileceğini söyler. Sir Francis Crick içten içe ilgilenmese de adamın ısrarına dayanamaz ve bir kaç sterlin vererek defteri satın alır. İçerik Arapça’dır. Defterde yer alan çizimleri inceledikten sonra, bu yapıların Kız Kulesi’ne ait olduğunu anlar. O yapılarda Kız Kulesi 3 katlı olarak resmedilmiştir. Bu bilgi bilindik Kız Kulesi’nin yapısına ters düşmektedir. Bunun üzerine Sir Francis Crick, defteri tercüme ettirerek araştırmalarına devam eder. Tercüme bitirilir ve şu bilgiye ulaşılır; Kız Kulesi’nin mahzeninden deniz tabanına uzanan gizli bir geçit vardır! Bu geçidi açmak için kullanılacak anahtar da resmedilmiştir.

Kız Kulesinin Saklı Yerleri

Bu gizli odaların bazılarında su soldur-boşalt prensibiyle çalışan mekanizmalar bulunmaktadır. Sir Francis Crick bu bilgilerden sonra anahtarı yaptırıp büyük bir heyecanla İstanbul’a gelir. Ancak bu derece gizli bilgiyi araştırmak, Kız Kulesi’nin gizli bölümlerine ulaşmak o kadar kolay değildir. Sir Francis Crick, özel bağlantılarını kullanarak İngiltere’nin Türkiye büyük elçiliğini kullanarak “Mimari araştırma” adı altında 5 günlük bir izin alır. Yanına da koruma memuru verilir.

1960 Ağustosun’da yardımcısı ile İstanbul’a ulaşır ve kısa bir hazırlığın ardından koruma memuru, sir ve yardımcısı kuleye varırlar. Sir hemen etrafı dolaşmaya başlar defter de söylenen giriş tam kulenin tabanındadır. Buraya vardığında yerde koca bir kayadan başka bir şey göremez ilk gün keşif çalışmaları ile geçer gider. Akşam otelinde kayayı kırması gerektiğini daha sonra tekrar örebileceğini düşünür ancak bunun için koruma memurundan sıyrılmalıdır.

Ertesi günü tekrar kuleye gitmek için Üsküdar da memurla buluşurlar memura işlerinin ölçüp biçmek olduğunu onun gelmesine gerek olmadığını yalnızken daha rahat çalışacaklarını söyler fakat memur vazifesi icabı bunu kabul etmez bunun üzerine sir’in yardımcısı memura daha önceden kararlaştırdıkları çok yüklü bir miktarda altını memura verir bu rüşvet memurun neredeyse 1 ömür alacağı maaş kadardır ve bu teklifi kabul eder. Franchis Crick o günden şöyle bahsetmektedir; “memur ona verdiğimiz çantayı aldı ve ardınca yürümeye başladı bizde hemen sandala bindik yardımcıma sürekli kürekleri daha hızlı çekmesini söylüyordum, nihayet kuleye varınca artık benimsin diyerek küçük bir sevinç çığlığı attım.”

Kız Kulesinin Gizli Bölmesi

Sir hemen girişin olduğu yere gider ve buradaki yaklaşık 20cm kalınlığındaki kayayı kırmaya başlar birkaç saatin ardından kaya kılır fakat büyük bir hayal kırıklığı yaşanır. Çünkü kayanın ardında bekledikleri gibi anahtar deliği olan bir giriş kapısı yoktur bunun yerine daha da büyük ikinci bir kaya vardır. Bu ikinci kayayı da parçalarlar onunda altından bir başka kaya çıkar bu arada yorgunluktan bitap düşmüşlerdir ve artık gitme vakti gelmiştir. basit bir alçı harcı hazırlayarak oyuğu kapatırlar.

Ertesi günü 3. Kayayı da parçalarlar ve nihayet demir kapağa ulaşırlar ancak yüzyıllardır orada bulunan bu kapak öylesine bir hal almıştır ki anahtar deliği dahi eğrimiştir ve ne kadar uğraşsalar da bir türlü açmayı başaramazlar böylece 3.gününde sonuna gelirler. Otellerine döndüklerinde Sir kapağı nasıl açabileceği dışında hiçbir şey düşünememektedir yardımcısı bir şekilde yüksek ısı ile açabileceklerini söylemişse de bu hem çok dikkat çekici hem de çok zahmetle bir yöntem olacağından kapağı kuvvetli bir asit kokteyli ile eritmeye karar verirler. Yine kuleye ulaştıklarında bu yöntemle akşama doğru kapağı eritmeyi başarırlar ancak geç kalındığından içeri girme kısmını bir sonra ki güne bırakarak kız kulesinden ayrılırlar.

Advertisements

Sabah erkenden yine kuleye rutin şekilde hareket edilir. Geçit son derece karanlık ve dardır ip yardımı ile aşağıya kadar sarkar derinlik neredeyse 35 metre civarındadır. Geçitten sarkarken su damlalarının sesleri duyulmaktadır. Aşağı indiğinde lambasını yakar ve kendisini büyük bir girişte bulur biraz daha dolaştıkça kemerli ve kubbeli olan bu yapının neredeyse 500 m2 genişliğinde olduğunu anlar. Yapı bir çok bölüm ve odadan oluşmaktadır. Duvarlarda freskler vardır ancak bunlar yıllar içerisinde okunamaz hale gelmiştir. Yerlerde daha önceden masa, sandalye, kitaplık olabilecek çürümüş tahtalar vardır. Ana oda da duvara oyulmuş bir sembol görür ancak bu sembol Osmanlı yada Bizans’a ait değildir.

Advertisements

Yapının bazı odaları çökmüştür. Çok eski bir kılıç bulur kılıcın boyu kısa kabzası ise çok ufaktır. O anda bu kılıcı ancak bir cücenin kullanabileceğini düşünür. mekanı olabildiğince aydınlatır ve şu anda gördüğünüz fotoğrafları çeker. Kılıcı’da yanına alarak tekrar yukarı çıkar ve çimento ile söktükleri taşlarla geçidin ağzını yeniden kapatırlar. 90 lı yıllar da kılıca karbon testi yaptırılır test sonuçlarına göre kılıç 1600 ila 2000 yıl öncesine aittir. Sembolse kime gösterildiyse çözümlenemez yahut bir uygarlıkla bağdaştırılamaz. Bu konu Francis Crick’in 2004 yılında ki ölümüne kadar saklı kalır ölümünün ardın dan bir bankada kiralık kasada Defter, Crick’in konu ile ilgili notları, Kuleden aldığı kılıç ve kulenin gizli kısmına ait 30 tane siyah beyaz fotoğraf torunu tarafından bulunur.

Advertisements

Like it? Share with your friends!

43
44 shares, 43 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
13
Nefret
Şaşkın Şaşkın
53
Şaşkın
Başarısız Başarısız
33
Başarısız
Eğlence Eğlence
26
Eğlence
Ablak Ablak
20
Ablak
Aşk Aşk
66
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
54
Aman Tanrım
Kazanmak Kazanmak
33
Kazanmak
gercektenmi

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − nine =

Yorumlar

Yorumlar

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Bir İçerik Şekli Seçin
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru.
Diğer Bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı
Tugay ÖZBİLGİÇ Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj