IMF: Koronavirüs salgını küresel piyasalara ‘darbe’ indirdi


Advertisements

IMF: Koronavirüs salgını küresel piyasalara 'darbe' indirdi

Advertisements

Uluslararası Para Fonu (IMF), “Küresel Finansal İstikrar Raporu”nun Nisan 2020 sayısını “Küresel Finansal İstikrar Görünümü: Kovid-19 Zamanında Piyasalar” başlığıyla yayınladı.

IMF, RAPORUNDA KORONAVİRÜS ETKİSİNİ DERBİ VE FIRTINAYA BENZETTİ

IMF’nin yayınladığı raporda, koronavirüs salgınının küresel piyasalara benzeri görülmemiş bir “darbe” indirdiği belirtilerek, gelişmekte olan ülkelerin “fırtına” ile karşı karşıya olduğu aktardı.

IMF: Koronavirüs salgını küresel piyasalara 'darbe' indirdi

HİSSİ SENEDİ FİYATLARI DÜŞTÜ

Koronavirüs salgınının tarihi bir zorluk yarattığına işaret edilen raporda, şubat ayının ortalarında, salgının küresel bir pandemiye dönüşmesine ilişkin korkuların başlamasıyla hisse senedi fiyatlarının daha önce görülmeyen seviyelere düştüğü hatırlatıldı.

IMF: Koronavirüs salgını küresel piyasalara 'darbe' indirdi

PETROL FİYATLARININ DÜŞMESİ RİSK İŞTAHINI BOZDU

Raporda, petrol fiyatlarının da küresel talebin zayıflaması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkeler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle düştüğü anımsatılarak, bu durumun da risk iştahını bozan nedenlerden biri olduğu aktarıldı.

BORÇLANMA MALİYETLERİ ARTTI

IMF’nin koranavirüsün küresel etkilerini saptamaya yönelik raporda riskli varlıkların fiyatlarının düştüğüne ve borçlanma maliyetlerinin arttığına dikkat çekildi.

Advertisements

PARA VE MALİYE POLİTİKASI EYLEMLERİ YATIRIMCI GÜVENİNİ DENGELEDİ

Raporda, piyasa likiditesinin önemli ölçüde bozulduğu belirtilerek, salgının etkilerini kontrol altına almayı amaçlayan para ve maliye politikası eylemlerinin yatırımcı güvenini dengelediği ve piyasalardaki kayıpların kısmi olarak azaldığı aktarıldı.

GELİŞMEKTE OLAN PİYASALAR “FIRTINA” İLE KARŞI KARŞIYA

Finansal koşullarda daha da sıkılaşma riski bulunduğuna işaret edilen raporda, gelişmekte olan ve öncü piyasa ekonomilerinin bir fırtına ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

GELİŞMEKTE OLAN PİYASALARDA, REKOR DÜZEYDE TERSİNE PORTFÖY AKIŞI

Raporda, “Gelişmekte olan ve öncü piyasalarda, rekor düzeyde keskin bir tersine portföy akışı yaşandı.” ifadesi kullanıldı.

BORÇ YAPILANDIRMALARINDA ARTIŞ YAŞANABİLECEK

Dış borç finansman kaybının kredibilitesi düşük borçlular üzerinde baskı yaratmasının muhtemel olduğu belirtilen raporda, bu durumun borç yapılandırmalarında bir artışa yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

BANKALARIN DİRENCİ TEST EDİLECEK

İşletmeler ve hane halklarının yüksek borçlanma seviyesinin ekonominin aniden durması nedeniyle borç sıkıntısına neden olabileceği aktarılan raporda, bankaların direncinin bazı ülkelerde büyük piyasa ve kredi kayıpları karşısında test edilebileceği kaydedildi.

POLİTİKA YAPICILARA “DENGE” UYARISI

Uluslararası iş birliğinin bu olağanüstü küresel krizin üstesinden gelebilmek için önemli olduğu vurgulanan raporda, “Politika yapıcıların, finansal istikrarı korumak ve ekonomik faaliyetleri desteklemek arasındaki dengeyi sürdürmeleri gerekiyor.” ifadesi kullanıldı.


Advertisements

Like it? Share with your friends!

82
80 shares, 82 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
53
Nefret
Şaşkın Şaşkın
26
Şaşkın
Başarısız Başarısız
6
Başarısız
Eğlence Eğlence
66
Eğlence
Ablak Ablak
60
Ablak
Aşk Aşk
40
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
26
Aman Tanrım
Kazanmak Kazanmak
6
Kazanmak
gercektenmi

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =

Yorumlar

Yorumlar

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Bir İçerik Şekli Seçin
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru.
Diğer Bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı
Tugay ÖZBİLGİÇ Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj