450 Ton Altınımız Neden İngiltede Rehin?


Advertisements

450 Ton Altınımız Neden İngilte’de Rehin?

Türkiye’nin altın rezervlerinin üçte ikisinden fazlası İngiltere ve ABD’de bulunuyor?

İkinci Dünya Savaşı sonrası bazı ülkeler herhangi düşman işgalinden korunmak için altın rezervlerinin büyük kısımlarını en güvendiği ülkelere emanet etti. Bu ülkeler seçilirken savaş gibi en zor zamanlarda dahi rahatça erişilebilir olmasına dikkat edildi. Türkiye’de, İkinci Dünya Savaşı sonrası bu kapsamda altın rezervlerinin büyük kısmını yurt dışına çıkardı. Bu rezervleri 2008 küresel krizine kadar herhangi bir ülke uzun yıllar boyunca sorgulama ihtiyacı duymadı. 2008 yılında Türkiye’yi teğet geçip ABD ve Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik kriz, ülkelerin fiziki altınlarını sorgulama ihtiyacı oluşturdu.

2008 Sonrası Almanya Altınlarını Geri İstedi

Dünyanın en güvenilir ülkelerinin ekonomik krize girmiş olması altınlarını emanet eden ülkelerde güvensizlik hissetmesine neden oldu. Bu doğrultuda Almanya 2008 krizinin ardından 2013 yılında ABD ve İngiltere’de bulunan altın rezervlerini geri almaya başladı. 2020 yılına kadar tamamlanması beklenen altın dönüşü kapsamında Almanya geçtiğimiz yıllarda 216 ton altınını Frankfurt’a getirdi.

Türkiye’nin 450 Ton Altını İngiltere’de

Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin toplam 490 ton altın rezervinin bulunduğunu ancak bu altınların sadece 40 tonunun Türkiye’nin hazinesinde bulunduğunu geri kalanının İngiltere Merkez Bankası’nın depolarında olduğunu açıklamıştı. Küçük bir kısmı ise ABD Merkez Bankası FED’in depolarında bulunmakta.

Savaş Durumunda Altınlarımızın Akıbeti Ne Olur?

Türkiye’nin tonlarca altınının İngiltere ve ABD’de bulunması akıllara herhangi bir diplomatik sıkıntı veya savaş durumunda altınlarımızın durumu ne olur? sorusunu getirdi. Uzmanlar bu konuda farklı görüşleri savunuyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye gibi dünya siyasetinde dünya ekonomisinde önemli ağırlığı olan bir ülkenin varlıklarına müdahale etmeye kalkmak ancak delilik noktasında yapılacak bir şey. O nedenle bizim varlıklarımıza kimsenin dokunacağı kanaatinde değilim. Ama riskler değerlendirilir ya da dünyaya bir mesaj vermek istenirse böyle bir şey yapılabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin batı ile karşı karşıya gelmesi durumunda ülkemize karşı bir takım yaptırımlar uygulanabileceğini söyleyen ekonomist Uğur Civelek ise “Bu yaptırımların içinde o ülkelerdeki altın ve döviz varlıklarının dondurulması da olabilir. Bu yaptırımlar ortadan kalkıncaya kadar o varlıkları kullanamayabilirsiniz. Eğer böyle bir risk söz konusuysa bu varlıkları oradan çekmek daha yararlı olabilir” dedi.

İngiltere Libya’nın Milyar Dolarlarına El Koymuştu

İngiltere 2011 yılında Libya lideri Kaddafi’nin ülkede bulunan hesaplarına ve mal varlığına el koyma kararı aldı. Kaddafi’nin İngiltere bankalarında 20 milyar euro’nun üzerinde parası olduğu söyleniyordu. İngiliz hükümetinin Libya liderinin parasına el koyması o dönem bu durumu değerlendiren çok sayıda Türk köşe yazarı tarafından “İngiltere, bu altınları asla vermeyecek. Göreceksiniz! İngiltere, Libya’nın paralarını verdi mi?” şeklinde yorumlanmıştı.

Advertisements
Advertisements

Like it? Share with your friends!

63
61 shares, 63 points

What's Your Reaction?

Nefret Nefret
33
Nefret
Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
Başarısız Başarısız
53
Başarısız
Eğlence Eğlence
46
Eğlence
Ablak Ablak
41
Ablak
Aşk Aşk
20
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
7
Aman Tanrım
Kazanmak Kazanmak
53
Kazanmak
gercektenmi

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

Yorumlar

Yorumlar

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Bir İçerik Şekli Seçin
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru.
Diğer Bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
Geri Sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı
Tugay ÖZBİLGİÇ Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj Haber Metraj